Żyrafa w Tychach

Marcin Geppart

ŻYRAFA, CZYLI POMNIK

Żyrafa, a właściwie Pomnik Walki i Pracy to ikona miasta Tychy, znajdująca się w miejskim parku, przy urzędzie miasta. Swoją potoczną zyskał w latach 90 XX wieku, przez swój unikalny kształt. Pomnik, autorstwa Augustyna Dyrdy, powstała na konkurs z okazji trzydziestolecia PRL. Struktura została odsłonięta w roku 1975, na które pojawiło się około 40 tysięcy osób, a samej prezentacji towarzyszył 1000-osobowy chór młodzieży szkolnej.


SYMBOLE, SYMBOLE

Wedle zamysłu autora, pomnik ten składa się z trzech części, gdzie każda reprezentuje coś innego. Od podłoża – pierwsza część, którą można nazwać dwoma kończynami struktury, symbolizuje dwie części społeczności – rdzenną śląską oraz ludność napływową, które integrowały się żyjąc w tym samym mieście. Druga część, wyrzeźbiona z brązu, prezentuje sylwetki ludzi pracy i młodych ludzi, którzy przybywali do miasta Tychy, aby założyć dom i rodzinę. Trzecia część, to dwie wierze, wznoszące się parami, na szczycie których, utrzymują orła – ta część pomnika symbolizuje zintegrowanie, połączenie siły i losy dwóch różnych społeczności.


IMPREZY Z ŻYRAFĄ W TLE

Pomnik znajduje się w centrum miasta Tychy, dlatego nie powinno dziwić, iż w parku, którym znajduje się „Żyrafa” często organizuje się festyny, koncerty czy imprezy. Najważniejsze chyba z takich spotkań to „Dni Tyskie”, czyli święto miasta, na które co roku, 5 czerwca przybywają artyści, aby przybywającym zaoferować rozrywkę. W okresie letnim można zawitać do ogródków piwnych, a zimą – na lodowisko. Dlatego też serdecznie polecam to miejsce jako punkt warty odwiedzenia.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Tychów