Agnieszka Rączka
Średniowieczne początki
Zamek w Żywcu to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli zabytkowych w regionie Podbeskidzia. Jego początki sięgają już połowy XV wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszego starego miasta powstała warownia. Jej zadaniem była ochrona okolicznych terenów przed najazdami. Najstarsza część zamku, zwana dziś Starym Zamkiem, została wzniesiona z inicjatywy rodu Komorowskich. Stanowili oni potężną rodzinę magnacką, która przez długie lata miała ogromny wpływ na rozwój całej Żywiecczyzny. Pierwsze wzmianki o budowli pojawiają się w dokumentach z 1467 roku. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem i dwoma wieżami obronnymi. Styl architektoniczny łączył cechy gotyku i renesansu, co widoczne jest w detalach elewacji oraz układzie wnętrz. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, więc jego obecna forma to efekt wielu epok, w których przeplatają się różne style architektoniczne, od gotyku przez renesans po barok.

Rezydencja magnacka i centrum kultury
Kiedy w XVI wieku zamek przeszedł w ręce rodu Komorowskich, przeprowadzili oni gruntowną przebudowę obiektu, nadając mu charakter rezydencji magnackiej. To właśnie wtedy powstały piękne krużganki otaczające dziedziniec oraz bogato zdobione wnętrza. W XVII wieku zamek został rozbudowany o dodatkowe skrzydła oraz ogród, który pełnił funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną. Z czasem zamek stał się nie tylko siedzibą rodu, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego w regionie.
W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, przechodził z rąk Komorowskich do Wielopolskich, a następnie do Habsburgów, którzy w XIX wieku znów przebudowali obiekt. To właśnie oni przyczynili się do powstania tzw. Nowego Zamku, rozbudowanego skrzydła pałacowego, zwanego też Pałacem Habsburgów. W tym czasie do zamku przylegał rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim, który do dziś stanowi jedną z atrakcji turystycznych Żywca.

Zamek dziś – muzeum, sztuka i dziedzictwo
Obecnie Zamek w Żywcu jest siedzibą Muzeum Miejskiego, które mieści się zarówno w Starym Zamku, jak i w przylegających mu budynkach. Ekspozycje i wystawy prezentują bogatą historię miasta, całego regionu i samego zamku. Zwiedzający podczas zwiedzania mogą zobaczyć sale reprezentacyjne z oryginalnym wyposażeniem, kolekcje sztuki, dawne stroje, rzemiosło oraz pamiątki związane z dawnymi właścicielami obiektu. Jednym z największych skarbów muzeum jest tzw. Sala Rycerska, przestronna, bogato zdobiona sala, w której niegdyś odbywały się uczty, narady i uroczystości. Równie interesującym miejscem jest zamkowa wieża, z której rozpościera się widok na miasto i górskie szczyty Beskidów. Zamek w Żywcu to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw czasowych i rekonstrukcji historycznych. W okolicy budowli znajduje się też wspomniany wcześniej Park Zamkowy. W jego obrębie znajduje się m.in. mini-zoo, amfiteatr, aleje spacerowe oraz unikalne założenia ogrodowe.

Zamek w Żywcu to zabytkowa budowla, żywa historia regionu i świadek przemian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły na przestrzeni wieków na Żywiecczyźnie. Jego malownicze położenie, bogata historia i dobrze zachowana architektura sprawiają, że zamek nieustannie przyciąga turystów, pasjonatów historii i miłośników sztuki, będąc jednocześnie dumą mieszkańców Żywca.
Wyświetl większą mapę