Ewelina Malajka
Jedna z najbardziej charakterystycznych i urokliwych bibliotek na Śląsku znajduje się w niemniej charakterystycznym miejscu. Kilkunastotysięczne zbiory ulokowano bowiem w budynku dawnego dworca w jednej z dzielnic Rudy Śląskiej – Chebziu.
Czytelnicy, odwiedzający bibliotekę na ulicy Dworcowej 33 w Rudzie Śląskiej mają wolny dostęp do książek i czasopism, znajdujących się na parterze i antresoli dawnego dworca. Ponadto Stacja Biblioteka organizuje wystawy, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania autorskie oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Wszystko to czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym i godnym zainteresowania.
DWORZEC W STYLU PRZEMYSŁOWYM
Budynek, w którym dzisiaj znajduje się biblioteka, został zbudowany pod koniec XIX w. Był on wzorowany na budownictwie przemysłowym i, jak na tamte czasy, był bardzo nowoczesny. Posiadał taras, maszt flagowy, oraz ceglaną elewację z odsłoniętą, stalową konstrukcją. Na planach powstałych w 1901 roku widniał cały zespół obiektów, w skład którego wchodziły budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W kolejnych latach nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa, jednak najbardziej charakterystycznym elementem tychże zabudowań pozostaje budynek główny dworca kolejowego.
Głównym elementem ozdobnym tego obiektu jest duże okno, które doświetla poczekalnię. Wykonano je z grubych, metalowych elementów konstrukcyjnych, sprawiających wrażenie bardzo solidnych, oraz mniejszych elementów, nadających całości lekkości. Dodatkowego charakteru nadają budynkowi elementy dekoracyjne, wykonane z różnokolorowej, głównie czerwonej, cegły oraz biało-zielonych zdobień elewacyjnych.
Wszystko to sprawia, że dworzec w Rudzie Śląskiej jest budynkiem bardzo charakterystycznym i trudnym do pomylenia z jakimkolwiek innym. Dzięki temu w 2019 roku został on nawet wyróżniony tytułem „Dworca Roku”. Zanim jednak do tego doszło, musiał on zostać odrestaurowany.
Władze miasta już wcześniej próbowały przywrócić budynkowi jego dawny blask. Zdecydowano się nawet na wpisanie go na listę Szlaku Zabytków Techniki. Mimo starań zaczął on jednak ponownie niszczeć. Na szczęście pod koniec 2016 roku doszło do wykupienia obiektu, wcześniej należącego do PKP, przez miasto. Głównym celem jego rewitalizacji było przystosowanie do pełnienia zupełnie nowej funkcji – biblioteki. W tym celu w głównej hali powstała antresola, na której znalazły się regały biblioteczne. Tam też umieszczono czytelnię.
Dzięki przeszkleniom wydzielono odrębny obszar na wypożyczalnię. Działania te sprawiły, że dawny budynek o przemysłowym charakterze zyskał nieco na nowoczesności i funkcjonalności. Nie przestał jednak pełnić swojej dawnej roli – wciąż znajduje się tam bowiem hala dworcowa, w której zainstalowano ogrzewanie podłogowe i ławki dla podróżnych.
NAJBARDZIEJ OCZYTANY DWORZEC NA ŚLĄSKU
We wrześniu 2019 roku budynek dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej oficjalnie zaczął funkcjonować także jako siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od tej pory jest to nie tylko interesujący obiekt architektoniczny, ale i bardzo funkcjonalny, pełniący funkcje zarówno komunikacyjne, jak i kulturalne.
Stacja Biblioteka może pochwalić się nie tylko księgozbiorem pochodzącym z zamkniętej filii nr 17, ale i zbiorami pochodzącymi z Mediateki i Czytelni Biblioteki Centralnej. Przeważa literatura piękna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Orientacyjnie mówi się o aż 8,6 tysiąca woluminów. Biblioteka ma więc przyciągać zarówno swoimi zbiorami, jak i niezwykle oryginalnym umiejscowieniem. Mało która biblioteka znajduje się bowiem w postindustrialnym budynku dworca kolejowego.
Znajdująca się w Chebziu Stacja Biblioteka jest niewątpliwie jednym z najciekawszych budynków, jakie znajdują się w Rudzie Śląskiej. Warto ją odwiedzić, jeśli nie ze względu na księgozbiory, to chociaż dla walorów czysto wizualnych – budynek dworca jest bowiem architektoniczną perełką dla miłośników postindustrialnych obiektów. Hol główny dworca jest ogólnodostępny dla zwiedzających przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Sama przestrzeń biblioteczna jest natomiast dostępna jedynie w godzinach otwarcia biblioteki.
Wyświetl większą mapę