Kamil Nowak
DWIE CZĘSTOCHOWY
Na początku XIX wieku pod Jasną Górą nie było jednego miasta. Wtedy było ono podzielone na Częstochowę i Nową Częstochowę, która inaczej nazywana była Częstochówką. Każde z miast miało własny ratusz. Jednak ten w Nowej Częstochowie najprawdopodobniej spłonął w okresie konfederacji barskiej, a ratusz Starej Częstochowy uległ zniszczeniu w czasie wojen napoleońskich. Te dwa miasta połączono ze sobą w 1826 roku i wtedy powstała idea, aby powstał nowy, piękny ratusz, który będzie prezentował czwarte miasto pod względem ludności w Królestwie Kongresowym. Nowy ratusz zbudowano w latach 1828-1836, a projektował go Franciszek Reinstein, znany głównie ze swoich projektów w Kaliszu. Ratusz wybudowano za nieprawdopodobnie brzmiącą dziś kwotę – 45 tysięcy złotych.
RATUSZ I ODWACH
Ratusz początkowo używany był tylko do spraw biurowych, jednak z czasem zaczęto jedno piętro wykorzystywać na poczet mieszkań dla urzędników. Później po obu stronach budynku znajdowały się areszty, które później przekształcono w odwach i mieszkanie służbowe kasjera miejskiego. Do dziś przetrwał tylko odwach. W 1906 roku ratusz przebudowano. Ratusz został wtedy budynkiem jednopiętrowym, zbudowanym na planie prostokąta. Nad płaskim dachem osadzona jest dwukondygnacyjna wieża zegarowa.
WIEŻA Z WIDOKAMI
Co ciekawe od 1967 roku ratusz i odwach są zagospodarowane przez Muzeum Częstochowskie. Ulokowano w nim ekspozycję, która opowiada o historii Częstochowy, ale także są w nim wystawy fotografii i obrazów. Kolejny remont miał miejsce w roku 2004. Trwał on dwa lata, a uroczyste otwarcie odnowionego ratusza odbyło się 16 maja 2006 roku. Najważniejszą zmianą było dostosowanie urzędu do osób niepełnosprawnych. Wyeksponowane zostały też klatki schodowe i piwnice, a na wcześniej wspomnianej wieży utworzono punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Wyświetl większą mapę