Kinga Kuźnik
Świątynia zlokalizowana jest w Lubszy, niewielkiej miejscowości na terenie gminy Woźniki, przy drodze wojewódzkiej nr 908, , łączącej Częstochowę z Tarnowskimi Górami. Kościół został wzniesiony w II połowie XIV wieku lub na przełomie wieków XIV i XV, na miejscu dawnego, drewnianego. Materiałem budulcowym były głazy narzutowe, które pozostawił wycofujący się lodowiec. Kościół wybudowany został w stylu gotyckim , zawierającym renesansowe cechy, które zostały wprowadzone z czasem.
Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy, może się faktycznie pochwalić równie jak wieś długą historią. Wszystko wskazuje na to, że został wzniesiony już w XIV, a najpóźniej w XV wieku. Jednak ostateczny, dzisiejszy kształt uzyskał po dużej przebudowie z roku 1930.
Budowla w pewnej mierze zachowała charakter gotycko-renesansowy – najstarsze fragmenty (XV-wieczne) odnajdziemy u podstawy jej kamiennej wieży. W środku warto zwrócić uwagę na barokowe ołtarze i chrzcielnicę z XVIII wieku. Po wybudowaniu kościoła w 1930 r. otwory okienne były oszklone zwykłym szkłem okiennym. W 1937 r. wykonano zestaw witraży do trzech okien kościelnych. Witraże przedstawiały: św. Ducha, św. Izydora i św. Annę. W 1938 r. wykonano kolejne witraże, które przedstawiały św. Michała i św. Cecylię. Między pomieszczeniem na dzwony, a częścią widokową w ośmiobocznej części znajduje się metalowo-drewniana konstrukcja starego mechanicznego zegara, która powstała po 1770 r.
Od południa stoi pomnik Chrystusa Króla autorstwa Piotra Trieblera z 1933. Otoczony jest głazami narzutowymi z wykutymi nazwiskami lubszeckich duszpasterzy. Obok stoi figura matki Boskiej Siewnej. Po stronie północnej znajduje się figura Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wystrój wnętrza kościoła zawdzięcza się księdzu Michałowi Brzozie. Przyczynił się do zainstalowania ogrzewania i elektryczności. Malarz Mitske pokrył ściany malowidłami. Jego córka rzeźbiła główny ołtarz. W parafii obchodzi się dwa odpusty, 23 kwietnia i 25 lipca (św. Wojciecha i św Jakuba).
Kompleks sakralny posiada ogród, w którym zlokalizowana jest scena, wykorzystywana podczas uroczystości w parafii. Przy cmentarzu w końcu XX w. wybudowano kaplicę pogrzebową pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Obecnie kościół jest wyremontowany i posiada ogrzewanie podłogowe wykorzystujące pompę ciepła. Elewacja oraz wnętrze zostały odrestaurowane. W roku 2003 przy okazji instalacji ogrzewania podłogowego wymieniono wszystkie ławki.
W 2012 r. na terenie probostwa wybudowano grotę Matki Boskiej z Lourdes. W roku 2013 dokonano renowacji i powiększenia o nowe głosy zabytkowych organów. Od tego czasu odbywają się cykliczne koncerty organowe.
Droga Świętego Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago – to szlak pielgrzymkowy prowadzący do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Według przekonań pielgrzymów, znajduje się tam ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej wyznaczonej trasy pielgrzymki, uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Drogi oznaczone są żółtymi strzałkami i muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga Św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.
W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy, duchowej przemiany. Na Jasnogórskiej Drodze św. Jakuba znajduje się właśnie Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy. Malownicza świątynia jest godna odwiedzenia.
Wyświetl większą mapę