Cerkiew Prawosławna Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie

Marek Trzepizur

POCZĄTEK

Pierwsi prawosławni w Częstochowie to greccy kupcy, którzy osiedlili się tam w XVIII wieku. Początkowo należeli do parafii w Piotrkowie Trybunalskim. Po klęsce powstania styczniowego zaczęła rosnąć liczba rosyjskich urzędników, wojskowych i kupców, co stworzyło potrzebę utworzenia lokalnej parafii prawosławnej i budowy cerkwi. Świątynia pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego, zaprojektowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim na wzór cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie, została zbudowana przy Placu Władysława Biegańskiego w latach 1870-1872 (kiedyś świątynia pod wezwaniem Świętego Cyryla i Metodego w Częstochowie, teraz kościół św. Jakuba w Częstochowie). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, cerkiew została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki i obecnie funkcjonuje jako kościół św. Jakuba. Od tego momentu, prawosławna społeczność Częstochowy korzystała z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz wynajmowanych prywatnych pomieszczeń.


PRZENIESIENIE

Od tego momentu przez pięć lat nabożeństwa odbywały się w domu parafianina Nikołajewa, a celebrowali je duchowni przyjeżdżający z innych miejsc. Po pięciu latach, po długich staraniach, parafia otrzymała pomieszczenie na cerkiew w parterowym budynku przy ulicy Waszyngtona 42. W uroczystości poświęcenia świątyni wzięli udział duchowni: ksiądz Terencjusz Teodorowicz, ksiądz Walikowski oraz ksiądz Andrzej Karpowicz. Obecny był również ówczesny prezydent miasta Częstochowy.


ŚWIĄTYNIA

Cerkiew aktualnie znajduje się przy ulicy Śląskiej 21. Budowa świątyni została rozpoczęta na podstawie projektu architekta Michała Bałasza z Białegostoku, który jest specjalistą w dziedzinie budownictwa sakralnego, zarówno katolickiego, jak i prawosławnego. Obecnie konstrukcja budowli jest już ukończona, a ostatni etap prac obejmuje roboty wykończeniowe. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w 1998 roku. Wnętrze świątyni zdobi nowoczesny ikonostas. Jest to ozdobna, wykonana z kamienia, drewna lub metalu, pokryta ikonami przegroda we wnętrzu cerkwi, która znajduje się między miejscem ołtarzowym (swiatłyszcze, sanktuarium, prezbiterium), a nawą (naos) przeznaczoną dla wiernych.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Częstochowy