Natalia Grych
ARCHANIOŁ MICHAŁ
Jest pierwszym spośród aniołów. Jego imię znaczy ‘’Któż jak Bóg’’, co oznacza, że jest on bardzo podobny do Boga. Poza imieniem, nosi tytuł Wielkiego Księcia Nieba oraz Prawej Ręki Boga. W Apokalipsie św. Jana jest ukazany, jako najpotężniejszy z archaniołów, który przewodził niebiańskim aniołom podczas wielkiej walki z szatanem. Posiada on również inne zasługi np. Św. Juda apostoł wspomina, iż to właśnie Michałowi zostało powierzone pilnowanie ciała Mojżesza po jego śmierci.
Jest on aniołem sądu i kar Bożych, lecz również Bożego miłosierdzia. Jako prawica Boga powierza mu się misje, które wymagają szczególnej siły. Broni lud Boży za życia jak i po śmierci. Wstawia się u Boga za ludźmi, czuwa nad człowiekiem w niebezpiecznych sytuacjach oraz towarzyszy umierającym w drodze do wieczności, chroniąc ich przed wszelkim złem.
Otacza on szczególną opieką wiele ludzi. Patronuje między innymi policjantów, żołnierzy, artystów i małe dzieci. Pochyla się również nad ludźmi, którzy proszą go o ochronę swoją, bądź bliskich. Można się do niego zwrócić również, by ochronił dobra materialne. Pomoże on także, gdy poprosi się go o odwagę, czy motywację. Pod jego przewodnictwem, proszący pewniej podejmuje ważne wybory. Sprawia, że odrzuca się decyzję, która zagraża bezpieczeństwu. Charakteryzuje się płonącym mieczem, zbroją rzymskiego żołnierza oraz szatanem leżącego u jego stóp, którego depcze, podkreślając tym pokonanie zła. W Polsce istnieją dwa zgromadzenia pod wezwaniem św. Michała (michalici i michalitki), które zostały założone przez bł. Bronisława Markiewicza. Samych kościołów pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w naszym kraju jest prawie trzysta pięćdziesiąt. Jednym z takich kościołów jest właśnie świątynia w Michałkowicach.
HISTORIA
Kościół zaprojektował Ludwig Schneider, znany architekt sakralny na Górnym Śląsku, stosując cechy stylu romańskiego. Budowa świątyni rozpoczęła się 1 października 1902 roku i trwała dwa lata. Uroczystość konsekracji odbyła się dopiero w 1910 roku. Konsekracji dokonał biskup metropolita wrocławski Georg Kopp. Kilka lat później, bo w 1926 roku zostały odnowione kościelne polichromie. W latach 70. XX wieku zaś, wyposażenie kościoła, będące w stylu neogotykowym, w dużej mierze zostało zastąpione nowoczesnym wystrojem, który zaprojektował inż. arch. Krystian Laske. Informując, że rzekomo są to wymogi Soboru watykańskiego II zniszczony został ołtarz główny oraz centralny witraż. Usunięto również balaski i stopnie w prezbiterium oraz polichromię. Dawny ołtarz, autorstwa Carla Buhla z obrazem św. Michała Archanioła został zastąpiony przez nowy ołtarz, który stanął bliżej nawy głównej. Przez długi czas ołtarz główny przybrał kształt betonowych słupów z wielką płaskorzeźbą Archanioła Michała na środku.
Zmiana przyszła dopiero w 2015 roku, kiedy to konserwator diecezjalny, w porozumieniu z proboszczem parafii, postanowił odtworzyć pierwotny ołtarz. Do rekonstrukcji zostały użyte oryginalne rzeźby, które zostały zabezpieczone przez parafię, jednak nie udało się odzyskać oryginalnego obrazu Archanioła Michała, który znajdował się na parafii w okolicach Pomorza. Aby wiernie odtworzyć pierwszy ołtarz, został namalowany nowy obraz. Kopia malowidła jednak różniła się kolorystyką od pierwowzoru. Poza odbudowaniem ołtarza odbyły się również inne prace remontowe np. Świątynia zyskała ogrzewanie podłogowe, dach został w pełni wymieniony, a wieża kościoła wyremontowana.
WNĘTRZE
Do kościoła można dostać się między innymi przez wschodnią bramę z czterema kolumnami. Każda z nich ma na szczycie jednego ewangelistę. Wchodząc do świątyni, od razu wzrok przykuwa ołtarz główny. Na jego środku znajduje się malowidło przedstawiające św. Michała Archanioła, trzymającego miecz oraz wagę, na tle rozgwieżdżonego nieba. Po lewej od obrazu stoi figura św. Barbary, po prawej zaś św. Floriana. Nad obrazem Michała Archanioła znajduje się płaskorzeźba baranka i gołębicy, a na szczycie można dojrzeć moment śmierci Pana Jezusa, gdzie u stóp krzyża stoją figury Maryi oraz Jana. Należy również dodać, że poza świętymi, ołtarz zdobią również dwie pary rzeźb aniołów.
Na czubku tęczowego łuku znajduje się malowidło baranka, za to po bokach stoją figury Jezusa oraz Maryi. Nieco dalej od prezbiterium oraz trochę wyżej od poprzednich figur, można zauważyć rzeźby św. Piotra oraz św. Pawła stojące na konsolach na przeciwległych ścianach. Kościół posiada dwa ołtarze boczne. Ten po lewej przedstawia obraz Jezusa Miłosiernego, prawy zaś Matkę Boską Częstochowską. Co ciekawe, stojąc tyłem do głównego ołtarza, można zauważyć, że prawa strona jest poświęcona figurom oraz obrazom przedstawiający wizerunek Chrystusa. Można doszukiwać się w takim układzie sensu, iż Jezus Chrystus zasiadł po prawicy Ojca.
Warte uwagi są również witraże znajdujące się po lewej i prawej stronie nawy głównej. Jest ich kilka z każdej strony i każdy z nich ukazuje fragment modlitwy „Ojcze nasz” oraz pasujący do fragmentu atrybut.
Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na Archanioły, znajdujące się na zewnątrz kościoła, a które łatwo można przeoczyć. Pierwszy z nich to duża płaskorzeźba Michała Archanioła, która była umieszczona na poprzednim ołtarzu, a która aktualnie zdobi wschodni mur domu katechetycznego – Budynku, znajdującego się paręnaście metrów na północ od świątyni. Drugiego Archanioła nieco trudniej zauważyć, ponieważ trzeba stać w odpowiednim miejscu i patrzeć pod odpowiednim kątem. Wychodząc z kościoła, należy go okrążyć z lewej strony. Będąc na granicy tylnego i bocznego muru, trzeba skierować wzrok ku górze. Wtedy, na dachu świątyni, oczom ukaże się kamienna rzeźba Michała Archanioła, ukazująca moment pokonana szatana.
Parafia posiada stronę internetową, na której zamieszcza przeróżne informacje, między innymi na temat samego kościoła, które mogą zaciekawić parafian, jak i wiernych z innych regionów. Jest tam np. zakładka podpisana jako ‘’Działania gospodarcze’’. Wchodząc w nią można dowiedzieć się jak kościół jest modernizowany. Dając przykład, jak na razie, w tym roku do kościoła została zakupiona lampa, która oświetla nasadę ołtarza oraz pojemnik na wodę święconą. W poprzednim roku za to np. zostały poddane renowacji monstrancja i patena, a dwa lata temu wieża kościelna została dokładnie oczyszczona z zbędnych belek i desek. To tylko kilka z wielu kwestii, w które zainwestowano. Dzięki takiej rozpisce wierny wie, co się dzieje w kościele. Ma również świadomość, iż świątynia jest wciąż ulepszana i poddawana renowacji, a nie pozostawiona samej sobie, by niszczała przez czas.
Wyświetl większą mapę