Wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej 

Anna Rusinek

Trzy Lipki

Dawniej bujny las ze zdecydowaną przewagą lip, dzisiaj rozległy teren będący jedną z najbardziej znanych panoram stolicy Podbeskidzia. trzy lipki to wzgórze, położone w północnej części Bielska-Białej, liczące 386 m n.p.m. należące do Starego Bielska tereny to w większości rozległe łąki z nielicznymi pozostałościami lasu lipowego, które przyciągają nie tylko turystów i miejscowych, ale i wiele gatunków ptaków, czy małych ssaków. ze szczytu Trzech Lipek można zaobserwować najbliższe tereny zielone, większość miasta – w tym centrum – oraz okalające go Beskidy. przez centralną część wzgórza przebiega jeden z najbardziej znanych w okolicy szlaków – szlak 700-lecia bielska – oraz międzynarodowy szlak rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. wraz z rozwojem infrastruktury we wschodniej części okolicy powstał również nowy tor motocrossowy.


Las grądowy

Wzgórze Trzy Lipki to teren chroniony przez przynależność do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego “Sarni Stok”. Głównym powodem takiego stanu rzeczy stały się tutaj lasy grądowe, rozciagające się na dużej części terenu. Lasy te, z przewagą gatunków dębowych i grabów, wykształcają się na terenach Europy w miejscach, gdzie gleba jest średnio żyzna i niezalewowa. Przydatna dla rolników gleba, która przekształcała się pod ściółką leśną, często zostawała przejmowana i wydzielania do nowych terenów uprawnych. W wyniku takich działań Trzy Lipki w dużej mierze utraciły wyższe stany drzewne na rzecz upraw pobliskich mieszkańców zajmujących się uprawą rolną.


Potyczki wojenne i nazwa wzgórza

Zagrożeniem dla pobliskich lasów z biegiem czasu stały się również oddziały wojskowe stacjonujące i walczące na terenie wzgórza Trzy Lipki. Porastający pola las lipowy uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku potyczek polsko-szwedzkich w roku 1645. Po odejściu wojsk na terenie wzgórza ostały się jedynie cztery lipy. Jedno z drzew zostało jednak zniszczone przez uderzenie pioruna w trakcie burzy, a trzy pozostałe lipy przyczyniły się do powstania nowej nazwy wzgórza “Trzy Lipki”. Niestety w 1939 roku drzewa zostały ścięte, aby nie stanowić punktu orientacyjnego dla obcych wojsk, a w pobliżu wybudowano schrony bojowe w odległości do 10 kilometrów. Próba odnowienia trzech symboli wzgórza nie powiodła się również w 1945 roku, gdy nowo zasadzone drzewa zostały zdewastowane przez miejscowych wandali.

Wzgórze Trzy Lipki stanowi dziś nie tylko punkt widokowy, ale i miejsce odpoczynku od miastowego zgiełku. W 2001 roku na szczycie umieszczono stalowy “Krzyż trzeciego Tysiąclecia” o wysokości 40 metrów. Stanowi on odwołanie do drewnianego protoplasty, stojącego tam w latach 1935-1939. W 2016 roku pod krzyżem odbywały się uroczystości oraz zabawy związane z przygotowaniami do mających miejsce w Krakowie Światowych Dni Młodzieży, kiedy to do stolicy Podbeskidzia przyjechały tłumy młodych ludzi zza granicy. Pod stalowym krzyżem często można również spotkać wycieczki, a w okresie sylwestrowym punkt ten przyciąga tłumy ludzi, chcących świętować Nowy Rok na szczycie wzgórza.

U podnóży wzgórza wybudowano rozległe osiedla mieszkaniowe, a bliżej szczytu, nieliczne gospodarstwa jednorodzinne, oddalone o kilkaset metrów od centralnego punktu Trzech Lipek. Południowy punkt rozpoznawczy wzgórza stanowi klasztor redemptorystek, mieszczący się przy ulicy Portowej – najczęściej obieranej trasy przez miejscowych w celu dotarcia na szczyt.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Bielska-Białej