Natalia Grych
MATKA BOŻA LEŚNIOWSKA
Matka Boża Leśniowska jest patronką rodzin. Jej XIV-wieczna figura, która znajduje się w Sanktuarium, ukazuje ją jako odzianą w różową szatę i niebieski płaszcz. W lewej ręce trzyma berło, a w prawej Dzieciątko Boże. Na twarzy Maryi widnieje uśmiech, który jak to uznał kardynał Stefan Wyszyński, jest najpiękniejszym uśmiechem Madonny w Polsce. Figura została ukoronowana w 1967 roku, a koronacji dokonał wcześniej wspomniany Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła. Niestety w roku 2010 koronę skradziono. Po tym incydencie od razu zaczęto starać się o ponowną koronację, która odbyła się dokładnie 11 miesięcy po utracie pierwszej korony. Swój tytuł zawdzięcza miejscu – Leśniów, w którym dokonała cudu.
SANKTUARIUM NA PRZEDMIEŚCIACH
Sanktuarium znajduje się na przedmieściach jurajskiego miasteczka o nazwie Żarki na ulicy Leśniowskiej, gdzie sąsiaduje z zespołem klasztornym paulinów. Przedmieścia są bardzo cichym i spokojnym miejscem, które poza główną atrakcją, posiadają także sklepik, w którym można się zaopatrzyć, nieważne czy szuka się pamiątek, różańców, świętych obrazków czy figurek. Sklepik oferuje nawet ciasteczka wypiekane przez samych paulinów. Podczas wypiekania, zakonnicy używają wody z Cudownego Źródła, znajdującego się niedaleko kościoła Matki Bożej Leśniowskiej.
Na terenie sanktuarium od wejścia można zobaczyć, że jest zarówno tyle zieleni, co wyłożoną kostką ścieżki. Dookoła Sanktuarium ustawione są kaplice, które ukazują poszczególne stacje drogi krzyżowej oraz tajemnice różańca. Chodząc od stacji do stacji, czy od tajemnicy do tajemnicy, można cieszyć się ciszą, świeżym powietrzem i otaczającą naturą. W tym świętym miejscu nie brakuje drzew, krzewów, czy kwiatów, które cieszą oko. Czasami nawet trzeba przejść wąską ścieżką, uważając na rośliny, by dostać się do jakiejś kaplicy. Dodam, że teren sanktuarium sąsiaduje z obszernym lasem, przez co można poczuć jeszcze większe obcowanie z przyrodą podczas modlitwy, czy zwykłego spacerowania w świętym miejscu.
SANKTUARIUM NA ZEWNĄTRZ I W ŚRODKU
Przy bramie od strony ulicy wita nas kamienny posąg anioła, który wznosi miecz, stojąc na kuli ziemskiej. Naprzeciw niego stoi kaplica z Cudownym Źródłem, a wewnątrz niej znajduje się figura Matki Bożej Anielskiej. Rzeźba przedstawia moment koronacji Maryi przez anioły. Wchodząc na teren sanktuarium możemy zobaczyć kaplice różańcowe oraz krzyżowe, w dalszej części, naprzeciw kościoła znajduje się dzwonnica, a na wysokiej kolumnie rzeźba Matki Bożej. Gdy wejdzie się do sanktuarium, można zauważyć późnobarokowy ołtarz główny, w którym znajduje się figura Matki Bożej Leśniowskiej. U szczytu ołtarza można dojrzeć Ducha Świętego pod postacią gołębicy, a pod nim znajduje się obraz ukazujący Nawiedzenie św. Elżbiety. Za zasłonę ołtarza głównego służy obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Poza tym, w środku można znaleźć cztery ołtarze boczne.
Pierwszy ołtarz po lewej ukazuje obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po bokach stoją figury św. Barbary oraz św. Katarzyny. Naprzeciw niego znajduje się ołtarz św. Antoniego. Na jego wierzchołku znajduje się gloria z napisem IHS, a po bokach ołtarza stoją figury aniołów. Bliżej prezbiterium po lewej stronie ujrzeć można ołtarz św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który jest Patriarchą Zakonu Paulinów. Po bokach stoją figury św. Hieronima i św. Antoniego. Naprzeciw za to można zobaczyć ołtarz z obrazem, który ukazuje śmierć św. Józefa.
Warte zobaczenia są również drzwi kościoła, zarówno główne, boczne, jak i do zakrystii. Przedstawiają one sceny z życia Kościoła i leśniowskiego sanktuarium. Można zobaczyć między innymi zbawienie świata przez Jezusa, czy dzieje figury Matki Bożej Leśniowskiej. Drzwi boczne ukazują św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz św. Antonima. Drzwi zakrystii za to przedstawiają symbole czynności liturgicznych Kościoła np. Eucharystię, modlitwę.
Kościół w Leśniowie prawdopodobnie istniał już w 1325 roku. Ponad 200 lat później Jan Koryciński, który był kasztelanem oświęcimskim, umieścił figurę Matki Bożej w wybudowanym kościele, w podzięce za liczne łaski, których doświadczył. Następny właściciel kościoła, czyli Józef Męciński, przebudował go na początku XVIII w. i przekazał Paulinom. Ich posługa trwała do 1864, gdy to na rozkaz cara nastąpiła kasacja Zakonu. Paulini powrócili w 1936 roku. W 1967 roku nastąpiła koronacja Matki Bożej Leśniowskiej, a dzięki kardynałowi Karolowi Wojtyle Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentalnej ustanowiła 2 lipca dniem uroczystości Matki Bożej Leśniowskiej.
Gdy Książę Władysław Opolczyk, wraz z wojskiem, powracał z wyprawy na Ruś, wiózł ikonę Matki Bożej Bełzkiej na Jasną Górę. Kiedy zmęczony podróżą spoczął na polanie, jego żołnierze zaczęli poszukiwać wody, aby ugasić dokuczliwe pragnienie. Pomimo jednak starannych poszukiwań nikomu nie udało się znaleźć choćby małego strumienia. Zaczęto więc pokornie modlić się do Matki Bożej z prośbą o wodę. Wtedy nagle z ziemi wytrysnęło źródło, które obecnie przepływa przez teren sanktuarium. Według legendy woda wypłynęła tuż przy skrzyni, w której transportowa była ikona Maryi. Wdzięczny za owy cud książę rozkazał wznieść w miejscu źródła kaplicę, w której postawił drewnianą figurę Matki Bożej. Obecnie figura Maryi jest umieszczona na ołtarzu w Sanktuarium, lecz kaplica i źródło wciąż znajdują się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie powstały.
Wyświetl większą mapę